Fyzioterapie

Komplexní péče o vaše tělo s důrazem na zdravý pohyb a dlouhodobou funkčnost

Pomohu vám s

Akutními či chronickými blokádami páteře

Akutními i déletrvajícími bolestmi zad a ostatních kloubů a svalů

Výhřezy plotének a s těmi souvisejícími neurologickými potížemi (brněním končetin apod.)

Bolestmi hlavy

Poruchami temporomandibulárního kloubu (bolestmi, poruchami okluze zubů, tinnitem)

Gynekologickými obtížemi, funkční sterilitou žen

Poúrazovými stavy pohybového aparátu

Pooperačními stavy pohybového aparátu

Zlepšením držení těla

Blokády

Rozlišujeme ty aktivní náhle vzniklé velmi bolestivé stavy. Může se jednat o blokádu krku, hrudní a bederní páteře nebo i velmi bolestivé blokády žeber, které mohou i imitovat interní závažné stavy, jako je např. Infarkt myokardu. Dlouhodobé ,,nebolestivé’’ blokády mohou být zdrojem přenesené bolesti z jiných segmentů. První volbou je mobilizace, popř. manipulace segmentu, ale abychom předešli chronickému zacyklení problému je vždy potřeba na podkladě neurofyziologie změnit pohybové stereotypy jednotlivých činností.

Bolesti hlavy

Bolest hlavy jako multidisciplinární problém. Může být interního charakteru (migréna = porucha tlaku ve velkých cévách v hlavě) , reakce na léky (např. na antihypertenziva), RED FLAGS (záněty, tumory), psychosomatické příčiny, dále porucha páteře. V rámci diferenciální diagnostiky se snažím o co nejpřesnější anamnézu vašich obtíží, abychom mohli co nejpřesněji zacílit terapii, nebo odeslat k jiným specialistům.

V rámci fyzioterapie řešíme bolesti hlavy, které mají svůj původ v pohybovém aparátu, nejčastěji v horní krční páteři, které se označuje jako cervikokraniální syndrom. Nejčastěji jde o blokády prvních obratlů a hypertonus krátkých šíjových extenzorů.

Bolesti zad a ostatních kloubů

Bolesti způsobené přetížením svalů, nesprávnými pohybovými stereotypy, které jsme si v mozku zafixovali (např. po operaci pravého kolene jsme víc zatěžovali celou levou dolní končetinu kvůli odlehčení, koleno je již ,,zdravé’’ ale dysbalance přetěžování levé DK přetrvává, což může do budoucna způsobovat bolesti, skoliózu, shift pátěře apod. Z toho důvodu se stává, že klouby se opotřebovávají rychleji a asymetricky než u centrovaného kloubu, což má za následek strukturální degenerační poruchy kloubů - artróza.

Výhřezy plotének

Výhřez meziobratlové ploténky může tlačit na nervy a způsobovat bolest, brnění nebo slabost v končetinách. Rozlišujeme radikulární a preudoradikulární syndrom. U radikulárního je neurologický problém způsoben nejčastěji výhřezem ploténky u jeho začátku - u kořene. (radix = kořen). U pseudoradikulárního syndromu může dojít k útlaku nervu kdekoli po jeho vedení. Např. výrazným hypertonem svalů, který může způsobovat útlak cév a nervů, nazýván je jako také úžinový syndrom. Nejčastější úžinový syndrom je syndrom karpálního tunelu. 

Poruchy temporomandibulárního kloubu

Dysfunkce kloubu spojujícího dolní čelist s lebkou, která může způsobovat bolesti kloubu, zubů či tváře, zatínání zubů, mechanicky obroušené zuby ( snížení výšky zubů) asymetrické pohyby při mluvení či kousání, lupání, přeskakování v kloubů. V neposlední řadě i tinnitus či jiné nepříjemné fenomeny v oblasti ucha. V současné době již víme, že čelistní kloub velmi úzce souvisí s poruchami krční páteře a naopak. Protože postavení čelistního kloubu je přímo úměrné postavení hlavy, pokud máme např. dlouhodobě špatné držení u PC - ovlivňuje přímo i nastavení temporomandibulárního kloubu.

Žvýkací svaly jsou taktéž tzv. stresovými svaly, jelikož jsou inervované z hlavových nervů. Stresový hypertonus těchto svalů se projevuje i podvědomě, může se projevit jako noční skřípání zubů - bruxismus. Ne nadarmo se čelistní kloub prohlašuje za nejvíce namáhaný v našem těle.

Poúrazovými stavy pohybového aparátu

Následky zranění svalů, vazů nebo kloubů, které mohou omezovat pohyblivost a způsobovat bolest. Ať jste čerstvě po úraze a nevíte kdy a jak začít, abyste se vrátili co nejdříve ke své práci či koníčkům, nebo se stále vracejí potíže ze starých zranění, neváhejte se na mě obrátit. Nejčastější poúrazové diagnózy, které se řeší v ordinaci fyzioterapeuta jsou distorze hlezna, whiplash syndrom (porucha krční páteře po autonehodách), pády na lyžích, z kola nebo z koně, pády na ledu.

Tinnitus

Neboli ušní šelest charakterizujeme jako příznak různých zvukových fenomenů v oblasti ucha. V rehabilitaci řešíme tzv. somatosenzorický tinnitus, tzn. že má příčinu v pohybovém aparátu a dynamicky na něj reaguje. Nečastěji v temporomandibulárním kloubu či krční páteři. Vzniknout může po nemoci, stresu, při nadměrném hluku,  po stomatologickém zákroku nebo po nepřiměřené fyzické či psychické zátěži. 

Pooperačními stavy pohybového aparátu

Jste po operaci a nevíte jak se vrhnout do rehabilitace? Věděli jste, že úspěšná a včasná rehabilitace je 50 % úspěchu operace? Rehabilitace po ortopedických zákrocích je zaměřená na obnovení pohybu a posílení svalů a terapie jizvy. Nejčastějšími diagnózami je endoprotéza kolene, kyčle (TEP genu, coxae), operace předního zkříženého vazu kolene ( LCA), dále poúrazové stavy - osteosyntézy.

Pokud jste také po jiné než ortopedické operaci, např. břišní operace, (appendix, žlučník, plastika břicha, nebo co císařském řezu a jiné) je terapie jizvy nedílnou součásti fyzioterapie, aby nedocházelo k srůstům v oblasti břicha.

Máte jet do lázní, ale čas, rodina, nebo práce Vám nedovoluje odjet? Neváhejte mě kontaktovat, můžeme se domluvit na individuálním přístupu a režimu intenzivní rehabilitace.

Gynekologické obtíže a funkční sterilita

Funkční sterilita u žen je stav, kdy žena nemůže otěhotnět po dobu jednoho roku při pravidelném pohlavním styku a nejsou známé žádné strukturální změny v pohlavním systému ženy. Zkrátka se při vyšetření nepřijde na to, kde je problém. Pak je metodou první volby metoda dle L. Mojžíšové, jedná se o reflexní metodu, která využívá mobilizace, techniky měkkých tkání, pasivní pohyby, uvolnění svalů pánevního dna per rectum a cvičení.

Metoda se používá i v jiných případech, než jen u funkční sterility, dále se nejčastěji využívá při přípravě na IVF, v těhotenství, nebo při bolestivé a nepravidelné menstruaci a další.

Zlepšením držení těla

Pokud nemáte potíže a chcete preventivně zlepšit vaši postupu a předcházet zraněním či bolestem, je to to nejlepší co pro sebe můžete udělat.  

K dosažení tohoto cíle používám terapie DNS, Mckenzie terapie, Terapii dle L. Mojžíšové, SM system s pružnými lany, Senzomotoriku.